در حال بارگذاری ...
 • "الیاس خوری" از تحلیلگران و نویسندگان لبنانی؛

  ابومازن در بن بست سیاسی گرفتار شده است

  یک تحلیلگر لبنانی با تاکید بر گرفتار شدن ابومازن در بن بست سیاسی، وعده های کمیته چهار جانبه به اصطلاح صلح به تشکیلات خودگردان در جریان مذاکرات با رژیم صهیونیستی را توهمی بیش ندانست.

  "الیاس خوری" از تحلیلگران و نویسندگان لبنانی در گفتگو با نشریه "دی سایت" درباره ارائه تقاضای رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به سازمان ملل مبنی بر تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی اظهار داشت:  ما باید به صورت کامل به این مسئله بپردازیم. گرایش صلح در خاورمیانه به پایان رسیده است.

  وی افزود: تشکیلات خودگردان فلسطین همه آنچه را که کمیته چهارجانبه صلح در خاورمیانه از او درخواست کرده بود انجام داد، اما در پایان غافلگیر شد و فهمید همه آنچه به او از طرف این کمیته وعده داده شده بود توهم بود و اسرائیل همچنان به شهرک سازی  ادامه داده و آمریکا هم هیچ فشاری را نمی تواند و یا نمی خواهد به اسرائیل وارد کند.

  خوری همچنین گفت : تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی قرار بود از نتایج مذاکرات صلح چهارجانبه باشد، اما حالا این تقاضا که به سازمان ملل ارائه شده، رد می شود.

  این نویسنده لبنانی در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که مردم فلسطین حالا باید این حقیقت سیاسی را مورد بحث قرار دهند و من امیدوارم آنها آنچه را که دیگر ملتهای عرب در پیش گرفتند دنبال کنند و خواستار یک رهبری جدید در خیابانها شوند.

  وی افزود:  در شرایط فعلی این یک توهم است که فلسطین در سازمان ملل پذیرفته شود. برای تشکیل یک دولت فلسطینی باید مناسبات قدرتی در فلسطین و جهان عرب به گونه ای دیگر باشد. مناسبات قدرتی فعلی اجازه تشکیل یک دولت فلسطینی را نداده بلکه بیشتر در راستای منافع اسرائیل به کار می آید.

  وی همچنین اظهار داشت : تنها راه برای تغییر در این مناسبات این است که یکپارچگی بین فلسطینیها در کرانه باختری و نوارغزه تقویت شود. همچنین باید اتحاد بین ملت فلسطین و دیگر ملتهای عربی  که حالا برای دموکراسی و آزادی انقلاب کرده اند گسترش یابد. تازه بعد از تحول در این مناسبات قدرتی ما می توانیم بدون اینکه فلسطینیها را به منصرف شدن از حقوقشان مجبور کنیم با اسرائیل مذاکره کنیم.

  این تحلیلگر لبنانی در ادامه خاطر نشان کرد: محمود عباس(ابومازن) هیچ انتخاب دیگری به غیر از رفتن به نیویورک و ارائه تقاضای خود نداشت. او خود می دانست که تقاضایش برای شناسایی فلسطین در سازمان ملل شانسی ندارد. البته من مخالف پذیرش فلسطین نیستم.

  وی افزود: آمریکاییها، محمود عباس و تشکیات خودگردان را در یک شرایط بن بستی قرار داده اند که وی باید حالا از آن خارج شود. من فکر می کنم که رهبری فلسطین حالا باید به سزای سیاستهای خود برسد و بفهمد که یک مرحله به پایان رسیده  و فلسطین نیازمند یک رهبری جدید است.

  "خوری" همچنین تصریح کرد: اسرائیل نمی تواند در مسئله به رسمیت شناحته شدن فلسطین چیزی را رد کند یا بپذیرد. یک دولت مستقل حق مردم فلسطین است و این به رژیم صهیونیستی هیچ ربطی ندارد.

  وی همچنین گفت : من فکر می کنم که همه پناهندگان فلسطینی از تشکیل یک دولت فلسطینی حمایت می کنند. اما مسئله مهم این است که تحت کدام شرایط و در کدام مناسبات قدرتی این دولت تشکیل می شود.

  وی در ادامه ادامه  پیشبرد روند به اصطلاح صلح را در شرایط فعلی غیر ممکن دانسته و اظهار داشت : اگر همه چیز به همین شکلی که هست باقی بماند هیچ کس نمی تواند بر اسرائیل فشار بیاورد . از طرفی تا زمانی که در رهبری فلسطینی تغییرات اساسی ایجاد نشود هیچ کس نمی تواند به آنها کمک کند.
  مطالب مرتبط

  جریان حوثی چه نقشی در شکل گیری یمن جدید داشته است؟

  جریان حوثی چه نقشی در شکل گیری یمن جدید داشته است؟

  مخالفت حسین الحوثی، با سیاست های وهابی و آمریکایی دولت یمن و اعتراض به همراهی علی عبدالله صالح با طرح خاورمیانه ای جورج بوش و موافقت با ایجاد پایگاه های آمریکایی، باعث گسترش اختلافات الحوثی و دولت گردید.

  |

  روابط عربستان و سودان و علل همراهی سودان در تجاوز به یمن

  روابط عربستان و سودان و علل همراهی سودان در تجاوز به یمن

   سودان هر چند یک کشور آفریقایی محسوب می­ شود ولی همواره به عنوان بازیگری مهم در تحولات خاورمیانه در نظر گرفته شده است. دلایل اهمیت سودان نیز به شرایط و جایگاه استراتژیک و ژئوپلتیک این کشور در کنار نوع رویکردهای سیاسی دولت آن به رهبری عمرالبشیر

  |

  روحانی در نشست خبری مشترک با اشرف غنی خبر داد:

همکاری اطلاعاتی و عملیاتی ایران و افغانستان در مقابله با تروریسم مرزی و قاچاق مواد مخدر
  روحانی در نشست خبری مشترک با اشرف غنی خبر داد:

  همکاری اطلاعاتی و عملیاتی ایران و افغانستان در مقابله با تروریسم مرزی و قاچاق مواد مخدر

  رئیس جمهور کشورمان گفت: در مذاکرات صورت گرفته قرار شد همکاری اطلاعاتی و عملیاتی بین ایران و افغانستان در مقابل تروریسم مرزی و قاچاق مواد مخدر صورت گیرد.

  |

  رهبر معظم انقلاب:

آمادگی های نظامی و دفاعی خود را روز به روز افزایش دهید؛ این یک دستورالعمل رسمی است
  رهبر معظم انقلاب:

  آمادگی های نظامی و دفاعی خود را روز به روز افزایش دهید؛ این یک دستورالعمل رسمی است

  رهبر معظم انقلاب حوادث تأسف آور یمن و حمایت آمریکا و غرب از متجاوز را نمونه ای از رفتار ناامن کننده دنیا برشمردند و فرمودند: جمهوری اسلامی ایران، بر خلاف قدرتهای بی مهار، امنیت را بزرگترین نعمت الهی می داند و برای حفظ امنیت خود و دیگران، می ایستد و دفاع می کند.

  |

  مانور آمریکا در اختلاف میان دولت و نیروهای مردمی عراق

  مانور آمریکا در اختلاف میان دولت و نیروهای مردمی عراق

   وقتی سال گذشته، داعش توانست در مدت زمان کوتاهی موصل عراق را به تصرف خود در آورد، همه نگاه ها به قدرت این گروه تروریستی معطوف شده بود. اما این چندان واقعیت نداشت؛ بیش تر از آن که داعش قدرت مند باشد، ارتش عراق که در موصل و استان نینوا مستقر بود، ضعیف

  |

  نظرات کاربران